Czas trwania pierwszej wizyty u ortodonty może być różny w zależności od indywidualnej sytuacji pacjenta oraz od tego, co będzie obejmowała ta wizyta. W jakich przypadkach konieczna jest wizyta u ortodonty? Jak przebiega i ile zazwyczaj trwa konsultacja w gabinecie ortodontycznym?

Wskazania do wizyty u ortodonty

Istnieje wiele czynników wpływających na konieczność umówienia wizyty u ortodonty. Najlepsze rezultaty daje leczenie wcześnie wykrytych wad zgryzu, dlatego należy je rozpocząć w wieku od 7 do 10 lat lub w przypadku wystąpienia niepokojących objawów. Ortodonta, np. z Neoorto w Łodzi,  zajmuje się diagnostyką i leczeniem ubytków, wad zgryzu i wad szczękowo-twarzowych. Do konsultacji ze specjalistą należy się zgłosić w przypadku:

  • trudności z mówieniem, przeżuwaniem pokarmów i oddychaniem,
  • asymetrii twarzy,
  • przodozgryzu,
  • tyłozgryzu,
  • diastemy,
  • szparowatości lub stłoczenia zębów,
  • zgryzu głębokiego,
  • zgryzu otwartego,
  • zatrzymanego zęba, 
  • bruksizmu,
  • bólu głowy,
  • chrapania,
  • wad wymowy.

Warto wiedzieć, że wady zgryzu mają podłoże genetyczne, dlatego nie należy zwlekać z wizytą u ortodonty w przypadku występowania nieprawidłowości w najbliższej rodzinie. Leczenie zazwyczaj rozpoczyna się w wieku dziecięcym, ale osoby dorosłe również mogą skorzystać z nowoczesnych aparatów ortodontycznych i nakładek prostujących. Obecnie wiele osób dorosłych decyduje się na założenie aparatu i poprawę wyglądu zębów. Nieleczone wady zgryzu mogą prowadzić do poważnych problemów z uzębieniem, a także trudności w normalnym funkcjonowaniu, dlatego nie należy zwlekać z wizytą w gabinecie ortodontycznym.

 

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u ortodonty?

Przed pierwszą wizytą u ortodonty należy przygotować niezbędną dokumentację z dotychczasowego przebiegu leczenia stomatologicznego lub ortodontycznego. W przypadku dzieci również wyniki konsultacji logopedycznej i pediatrycznej.  Dobrym rozwiązaniem jest również wykonanie zdjęcia rentgenowskiego tzw. pantomogramu, które znacznie ułatwi ocenę nieprawidłowości. Podczas wizyty u ortodonty należy także przedstawić dokumentację związaną z chorobami przewlekłymi, alergiami oraz interwencjami chirurgicznymi w okolicach zabiegowych. Należy pamiętać, że leczenia ortodontycznego nie można rozpocząć w przypadku ubytków i stanów zapalnych jamy ustnej. Przed pierwszą wizytą u ortodonty konieczna jest konsultacja stomatologiczna i wdrożenie odpowiedniego leczenia. 

Jak przebiega pierwsza wizyta w gabinecie ortodontycznym? 

Ortodonta może rozpocząć wizytę od  wywiadu z pacjentem lub jego opiekunem, aby uzyskać szczegółowe informacje dotyczące zdrowia jamy ustnej, ewentualnych dolegliwości, historii chorób stomatologicznych oraz celów leczenia.

Ortodonta dokona oceny jamy ustnej, zębów, szczęki i żuchwy pacjenta. Może przeprowadzić badanie zgryzu oraz ocenić ogólny stan zdrowia jamy ustnej.

W niektórych przypadkach ortodonta może zlecić wykonanie dodatkowych badań diagnostycznych, takich jak zdjęcia rentgenowskie, zdjęcia wrażeń cyfrowych czy wykonanie wycisków gipsowych. Te badania pomagają w dokładnej ocenie stanu pacjenta oraz planowaniu leczenia.

Omówienie planu leczenia: Na podstawie zebranych danych ortodonta będzie mógł omówić z pacjentem ewentualne problemy ortodontyczne, zaproponować plan leczenia oraz odpowiedzieć na pytania. Podczas pierwszej wizyty najczęściej ustalane są kwestie związane  kosztami leczenia ortodontycznego. 

Przebieg pierwszej wizyty u ortodonty może się różnić w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz procedur stosowanych w wybranych gabinecie  stomatologicznym.

W większości przypadków pierwsza wizyta u ortodonty trwa od 30 do 60 minut. Przed umówieniem się na konsultację ortodontyczną warto sprawdzić informacje dotyczące przebiegu leczenia i cennik dostępny na stronie internetowej gabinetu, a także opinie pacjentów. 

 

Comments are closed.