Decydując się na kupno samochodu, warto wiedzieć o obowiązkach jakie nas czekają. Zdecydowana większość nabywców jest świadoma, że wraz z rejestracją samochodu, konieczne jest zakupienie polisy OC. Czym jest ubezpieczenie OC? Kogo dotyczy? Czy polisa OC jest obowiązkowa?

Ubezpieczenie OC – dlaczego kupno polisy jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie OC to polisa dedykowana dla posiadaczy pojazdów mechanicznych. Ubezpieczenie to uprawnia do poruszania się pojazdami po polskich drogach. W założeniu ubezpieczenie chroni zarówno portfel posiadacza polisy, jak również interesy innych użytkowników drogi. W przypadku kolizji spowodowanej przez posiadacza polisy, straty materialne są pokrywane właśnie z ubezpieczenia (do pewnego pułapu finansowego). Brak polisy sprawia, że wyrządzone szkody trzeba naprawić z własnej kieszeni. Niezwykle istotne jest to, że ubezpieczenie OC jest sprawdzane podczas każdej kontroli drogowej. Brak ważnej polisy naraża na dotkliwe kary finansowe.

Ile kosztuje i jak długo ważne jest ubezpieczenie OC?

Wybierając ubezpieczenie OC, trzeba wiedzieć, że nie ma jednej, stałej ceny polisy. Wysokość składki wynika z wielu czynników, m.in. takich jak wiek, marka i pojemność silnika samochodu, ale też wiek jego posiadacza, posiadane przez niego zniżki. Na wysokość ceny ubezpieczenia ma również wpływ miejsce rejestracji samochodu. W przypadku młodych i niedoświadczonych kierowców składka polisy może być bardzo wysoka – wynika to z ryzyka, jakie stanowią młodzi kierowcy na drogach. Ubezpieczenie OC to polisa roczna, istnieje jednak możliwość zakupu ubezpieczenia krótkoterminowego. Takie ubezpieczenie wydawane jest osobom, które rejestrują zakupiony samochód. Polisa ta dostępna jest także dla właścicieli pojazdów zabytkowych.

Comments are closed.

ko.com anferrandis.com e-scale.org