Większość współczesnych maszyn, urządzeń, linii produkcyjnych wyposażona jest w czujniki nacisku. Dzięki tym precyzyjnie działającym elementom możliwe jest kontrolowanie poprawności przebiegu procesów produkcji. Są one także w urządzeniach stosowanych przez nas w naszych gospodarstwach domowych: w wagach elektronicznych, misach miksera, urządzeniach do gotowania.

Jakie wartości mierzą czujniki nacisku?

Czujniki powszechnie określane mianem tensometrów mierzą siłę naprężenia. Owe naprężenia obliczane są na podstawie odkształceń, którym ulega układ czujnika. Zakłada się, że takim samym odkształceniom jak czujnik nacisku ulega materiał układu, w którym czujnik jest zamontowany. Dzięki czujnikom można określić nie tylko ciężar, ale także masę, ciśnienie, siłę, przyspieszenie.

Najczęściej stosowane są czujniki nacisku oporowe. Są to układy zbudowane z drucika i folii, drucika i papieru lub tylko z folii metalowej. Wielkość sił działających na czujnik określana jest na podstawie zmiany oporności elektrycznej. Znając wartość siły można wyznaczyć inne wielkości fizyczne, na przykład ciężar.

Jak działa czujnik nacisku w wadze?

W wagach stosuje się bardzo dokładne czujniki nacisku w formie mostów, czyli układów zawierających więcej niż jeden czujnik. Zmierzone siły nacisku można wykorzystać do wyznaczenia ciężaru zgodnie z zależnością, jaka zachodzi między siłą a masą z uwzględnieniem współczynnika przyspieszenia ziemskiego.

Ta sama zależność wykorzystywana jest w bardzo precyzyjnych wagach laboratoryjnych oraz w wielkich platformach wagowych służących do pomiaru ciężaru kontenerów, zbiorników na paliwa, zbiorników służących do przechowywania lub mieszania surowców.

Nowoczesne sprzęty AGD mają wbudowane wagi elektroniczne. Wystarczy wsypać lub wlać produkt – składnik przygotowywanej potrawy, a urządzenie samo automatycznie dokona pomiaru ciężaru a nawet dźwiękiem zasygnalizuje, gdy wartość będzie zgodna z przepisem.

Czujniki w służbie człowieka

Niewidoczne z zewnątrz czujniki troszczą się także o nasze zdrowie i bezpieczeństwo. W popularnych elektrycznych szczoteczkach do zębów czujniki regulują i kontrolują nacisk szczoteczki na zęby i dziąsła, dzięki czemu nie dochodzi do uszkodzenia szkliwa lub delikatnej śluzówki dziąseł albo naruszenia struktury zęba i odsłonięcia szyjek zębowych.

O bezpieczeństwo osób zatrudnionych przy liniach produkcyjnych dbają najnowocześniejsze maty ochronne, szyny przełącznikowe oraz zderzaki oporowe z czujnikami nacisku. Sam kombinezon, rękawice robocze i gogle to dzisiaj za mało. Na straży bezpieczeństwa robotników fabrycznych stoją czujniki nacisku, które montowane są w urządzeniach kontrolujących naprężenia, aby przy zmianach wartości automatycznie zatrzymać maszyny i w ten sposób uchronić człowieka przed wypadkiem.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Oświetlenie maszynowe LED.

Comments are closed.

hesterbeergals.com trzaikrajobraz.pl zobacz wiecej