Drzewka Bonsai to żywe dzieła sztuki hodowane w płaskich doniczkach. Właściwie pielęgnowane mogą cieszyć swoim wyglądem przez setki lat. Co sprawia, że drzewka Bonsai ceny których na aukcjach osiągają wysokość przekraczającą miliony dolarów cieszą się takim zainteresowaniem na całym świecie?

Bonsai – las w miniaturze

Bonsai to określenie pochodzące od dwóch japońskich słów: bon – taca, płytki pojemnik i sai – roślina. Bonsai to sztuka miniaturyzowania drzew i krzewów poprzez specjalne zabiegi pielęgnacyjne. Najważniejsze jest przycinanie, które nadaje roślinie specyficzny wygląd, a ograniczenie możliwości rozrostu bryły korzeniowej sprzyja miniaturyzacji.

Mistrzami w hodowli drzewek Bonsai są Japończycy, ale nie oni rozpoczęli hodowlę miniatur. Pierwszymi ogrodnikami hodującymi drzewa w płaskich doniczkach byli Chińczycy. Dowodem na to są mające ponad 1300 lat rysunki ze ścian grobowca chińskiego księcia Li Xiana. Najstarszy wizerunek Bonsai stworzony w Japonii ma około 700 lat.

Jak pielęgnować Bonsai?

Hodowcy Bonsai muszą cechować się cierpliwością, starannością, systematycznością. Bonsai to zajęcie dla zapalonych ogrodników. Drzewka miniaturki można wyhodować samodzielnie od sadzonki. W warunkach domowych nie jest to jednak łatwe. Rozpoczynając przygodę w Bonsai należy mieć świadomość, że jest to praca, której efekt można będzie podziwiać za dopiero za klika czy kilkanaście lat.

Pielęgnacja Bonsai polega na częstym przycinaniu i podlewaniu. Częstotliwość podlewania zależy od gatunku rośliny i temperatury otoczenia. Ważne jest utrzymywanie stałej wilgotności podłoża.

Raz w roku drzewka przesadza się. Systematycznie należy też nawilżać liście, a także zasilać drzewko.

Bonsai bywają często atakowane przez szkodniki, bakterie, wirusy i grzyby. Jeśli zaobserwujemy zmiany chorobowe konieczne jest zastosowanie środków, które pomogą roślinie zwalczyć chorobę.

Bonsai ceny drzewek dla koneserów

Młode Bonsai są stosunkowo tanie. Drzewka Bonsai ze stoiska w markecie kosztują kilkadziesiąt złotych. Wartość okazów rośnie z wiekiem. Nieco starsze rośliny kosztują kilkaset złotych. Na Bonsai ogrodowe trzeba wydać kilka tysięcy złotych.

Na wysokość ceny, oprócz wieku drzewka, wpływ mają także sposób prowadzenia (kształt rośliny) oraz gatunek drzewa.

Wiek najstarszych drzewek miniatur szacowany jest na 1000 lat. Na świecie rośnie kilka okazów 700-letnich. Są one dziełami sztuki, które przetrwały wieki dzięki żmudnej pracy wielu pokoleń ogrodników. Ceny takich drzewek, o ile ktoś je wystawia na aukcjach, są niebotycznie wysokie. Bonsai warte miliony dolarów są najdroższymi roślinami na ziemi.

Więcej informacji znajdziesz na stronie bonsai ceny.

Comments are closed.