Na polskich drogach coraz częściej możemy spotkać samochody z nietypowymi tablicami o niewielkich wymiarach. Każda osoba użytkująca tego typu auto powinna dokładnie zapoznać się z przepisami obowiązującymi w naszym kraju. Jak poprawnie zamontować małe tablice rejestracyjne, aby nie narazić się na konsekwencje prawne? Sprawdź!

Kiedy stosowane są małe tablice rejestracyjne?

Małe tablice rejestracyjne dopuszczone są do użytku w Polsce na mocy rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z lipca 2018 roku. Przepis został wprowadzone z myślą o  stosunkowo niewielkiej grupie kierowców, którzy mają auta importowane z USA lub Japonii. Specyficzna konstrukcja tych aut uniemożliwia przymocowanie klasycznych „blach”. Okazało się jednak, że część osób poruszająca się samochodami o standardowej budowie również wymieniła swoje rejestracje na mniejsze, co zmusiło ustawodawcę do doprecyzowania przepisów i wprowadzenia sankcji za posługiwanie się niewłaściwymi oznaczeniami. Mniejsze tablice mają wymiary 305 mm na 114 mm i mieszczą jedynie cztery znaki. Aby otrzymać zmniejszone tablice, należy złożyć stosowny wniosek w wydziale komunikacji.

Konsekwencje prawne

Kierowcy nieprawidłowo oznaczający swoje samochody muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami prawnymi. Złożenie nieprawdziwego oświadczenia w wydziale komunikacji, by uzyskać małe tablice rejestracyjne, wiąże się z odpowiedzialnością karną. Za wprowadzenie organów państwowych w błąd grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Ponadto, standardowe auto z mniejszą tablicą nie przejdzie badań technicznych. Podczas kontroli drogowej może być to powód do zatrzymania dowodu rejestracyjnego i odholowania auta.

 

 

Comments are closed.