Nie da się w sposób jednoznaczny odpowiedź na to pytanie. Wielu klientów patrzy na to, czy dane przedsiębiorstwo taki certyfikat iso 9001 posiada. Ale z drugiej strony – czy faktycznie wszędzie takie normy trzeba wprowadzać? Tym bardziej, że związane jest to także z dodatkowymi kosztami.

Ryzyko i szanse

Każdy nowy proces obarczony jest pewnym ryzykiem. Daje on pewne szanse, ale… . To właśnie dlatego potrzebny jest wdrożenie iso 9001, który może przeprowadzić m.in. DJB doradztwo. To właśnie dzięki ich działaniom (jak również podobnym firmom, jakie działają w tym sektorze) będzie można przeprowadzić analizę ryzyka i szans dla poszczególnych procesów. Będzie to na tyle pomocne, że od razu będzie można pozyskać niezbędne informacje do tego, aby odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie zostało postawione w tytule. 

Nowe procedury do wprowadzenia

Każdy wie, że stare jest dobre, ale niekiedy trzeba pochylić się nad nowym, aby móc pozyskać lepszą wiarygodność w oczach klientów. To właśnie dlatego audyt iso 9001 polega na tym, aby opracować nowe procedury systemowe. Takie, które mają rację bytu. Tzn. na tym etapie audytor będzie chciał omówić takie kwestie, jak udokumentowane informacje, do jakich dostęp będą mieli wszyscy pracownicy. Nie można zapomnieć o tym, że to co znajduje się na tzw. papierze, można łatwiej udowodnić. Kolejne procedury to konieczność wprowadzenia audytów wewnętrznych. Po to, aby być pewnym tego, że na bieżąco będzie można sprawdzać prawidłowosć wprowadzanych zmian. Do każdej z procedur powinny zostać opracowane osobne załączniki. Tak, aby były one zrozumiałe dla wszystkich. 

Główne działania w przedsiębiorstwie

Iso 9001 skupia się jednak na działaniach głównych w każdej z firm, czy jednostek zarządzających, samorządowych. Po to, aby być pewnym co do tego, że firma naprawdę ciągle pracuje nad swoim doskonaleniem. Mowa w tym momencie o takich elementach, jak sprzedaż, która zacznie znacząco piąć się w górę (co będzie związane także z dużymi zyskami). Ważniejsze jest jednak projektowanie i produkcja. Jeżeli bowiem poszczególne produkty nie zostaną odpowiednie zaprojektowane, a produkcja nie ruszy “pełną parą”, to na pewno nie będzie można cieszyć się rosnącą sprzedażą. 

Podczas audytu iso 9001 potrzebne będzie również omówienie (a także ich spisanie) procedur wspierających. Po to, aby mieć pewność, że wszystkie procesy główne będą mogły zachodzić bez żadnych zakłóceń, w przyszłości. 

Comments are closed.