Ubezpieczenie samochodu, którym poruszamy się na co dzień jest zarówno naszym obowiązkiem, jak i prawem. Obecnie każdy posiadacza samochodu powinien posiadać ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej – ubezpieczenie OC zakupimy w większości towarzystw ubezpieczeniowych. Czy dodatkowe ubezpieczenie ma sens? Co proponują ubezpieczyciele?

Polisa OC – jak działa i kiedy jest przydatna?

Zgodnie z obowiązującym prawem wszyscy posiadacze pojazdów mechanicznych – samochodów osobowych, motocykli, ciągników, autobusów – powinni mieć wykupioną ważną polisę OC. Polisa taka pozwala na pokrycie szkód materialnych spowodowanych przez nas na drodze. W praktyce OC pozwala na pokrycie szkód związanych z naprawą innych samochodów czy pokrycie kosztów leczenia osób poszkodowanych. Polisa OC jest ważna przez rok – przed upływem jej ważności konieczne jest wykupienie nowej polisy, aby zachować ciągłość ubezpieczenia. Brak polisy lub nieważna polisa to ryzyko, że za wyrządzone szkody zapłacimy z własnej kieszeni. Dodatkowo warto mieć na uwadze, że polica OC jest jednym z pierwszych sprawdzanych dokumentów podczas kontroli drogowej! Brak ubezpieczenia OC skutkować będzie mandatem. Wysokość polisy zależy od wielu zmiennych, w tym od naszego wieku. 

Ubezpieczenie AC i Assistance

Czy wiesz, że ubezpieczenie samochodu możesz również wybrać sam? Dodatkową opcją dla posiadaczy samochodów są ubezpieczenia AC i Assistance. W przypadku AC pozwala ono na pokrycie kosztów naprawy samochodu lub też odzyskanie jego wartości po zniszczeniu czy kradzieży. Assistance to usługa obejmująca konkretny rodzaj pomocy – w przypadku polisy samochodowej pozwala ona na korzystanie z pomocy drogowej, zastępczego samochodu czy nawet noclegu, jeśli awaria zastała nas w dłuższej trasie. 

Comments are closed.