Wyjazd za granicę w celu podjęcia pracy to często dyskutowany temat, szczególnie wśród studentów, ale i osób, które uzyskały dyplom i szukają ciekawych ścieżek kariery zawodowej. Wyjazd za granicę wiąże się z licznymi wyzwaniami, wśród których rozliczenie podatkowe wymieniane jest w pierwszej linii. Czy faktycznie jest się czego obawiać? Jakie rozwiązania proponują nam zagraniczne urzędy, aby móc rozliczyć się wygodnie?

Rozliczenie podatkowe za granicą – jak zrobić to poprawnie?

Powodów na emigrację zarobkową jest wiele, wśród najczęściej podawanych wymienia się oczywiście kwestie finansowe. Musimy być świadomi, że podejmując się zatrudnienia w Niemczech czy Francji będziemy zobligowani do rozliczenia się z lokalnym fiskusem. Obecnie kwestie podatkowe są ułatwiane, przez co nie musimy martwić się na zapas. Jeśli jednak obawiamy się, że nasza deklaracja zawierać będzie błędy warto udać się do wyspecjalizowanego biura podatkowego – mówią pracownicy firmy zwrot-podatkow.pl.

Przygotowanie do rozliczenia podatku zacznijmy od skompletowania najważniejszych dokumentów zawierających nasz numer identyfikacji podatkowej, jak również dane naszego pracodawcy. Obecnie wiele krajów znacząco uprasza kwestie związane z rozliczeniami – np. w Niemczech możemy dokonać rozliczenia podatku nawet do 4 lat wstecz, a w szczególnych sytuacjach czas ten może być wydłużony! Rozliczenia podatkowego możemy dokonać przez Internet – to wygodna firma, która pozwoli zaoszczędzić nam nasz czas. 

Czy konieczne jest rozliczenie się za granicą i w Polsce?

Wiele osób zastanawia się, czy pracując za granicą konieczne jest również rozliczenie podatku w Polsce? Jeśli nasz dochód pochodzi wyłącznie z pracy za granicą nie mamy takiego obowiązku. Sprawa zmienia się jednak, jeśli będziemy chcieli odzyskać nadpłacony podatek. Wtedy konieczne jest rozliczenie się za granicą oraz uzyskanie niezbędnego zaświadczenia z polskiego urzędu skarbowego.

Comments are closed.